
Misja Fundacji Zaczyn

Misja Fundacji Zaczyn odpowiada na istotne zmiany społeczne, związane z dynamicznym procesem starzenia się społeczeństwa.
Obecnie osoby 60+ stanowią ponad 25% populacji Polski. W ciągu najbliższych 25 lat staną się największą grupą demograficzną w kraju, obejmując aż 40% społeczeństwa. Polska stanie się jednym z najstarszych społeczeństw na świecie, co będzie wymagało strukturalnych zmian na każdym poziomie życia społecznego.
Naszym celem jest tworzenie i upowszechnianie rozwiązań, które pozwolą osobom dojrzałym i starszym na dobre i godne życie. Chcemy tworzyć świat, w którym godność, prawa i potrzeby osób starszych są w pełni respektowane. Fundacja Zaczyn pracuje na rzecz aktywnego uczestnictwa seniorów w życiu społecznym oraz zapewnia, by głos osób dojrzałych był słyszany i szanowany w debacie publicznej oraz procesach decyzyjnych.
Wspieramy aktywność obywatelską osób 60+, mobilizujemy decydentów do podejmowania działań na rzecz osób starszych i opracowujemy innowacyjne rozwiązania wpływające na podnoszenie jakości życia seniorów. Upowszechniamy wiedzę o starzeniu się i oswajamy ze starością, walczymy ze społecznym wykluczeniem i dyskryminacją ze względu na wiek, budujemy dialog międzypokoleniowy.
Zabiegamy o rozwiązania systemowe i szczegółowe, które będą wspierać jakość życia seniorów teraz, a w przyszłości przyniosą korzyści osobom wchodzącym w trzeci wiek.
Nasze kluczowe cele


Zwiększenie priorytetu spraw osób starszych w politykach publicznych – osoby 60+ to już 10 milionów obywateli, a wyzwania związane ze starzeniem się dotyczą nas wszystkich. Dążymy do tego, by sprawy seniorów, zarówno obecnych, jak i przyszłych, były traktowane poważnie przez decydentów oraz kluczowe instytucje. Wspieramy wzmocnienie obecności osób dojrzałych i starszych w debacie publicznej, w tym w mediach i społecznościach lokalnych. Osoby te są najlepszymi ambasadorami swoich własnych spraw.

Wspieranie jakości życia osób starszych – opracowujemy, testujemy i wdrażamy innowacyjne rozwiązania, które realnie poprawiają jakość życia osób starszych. Współpracujemy z grupami oddolnymi, samorządami, start-upami, a nowe rozwiązania upowszechniamy z wykorzystaniem odpowiednich kanałów komunikacji.

Aktywizacja społeczna i obywatelska osób 60+ – wspieramy seniorów w aktywnym uczestnictwie w życiu społecznym poprzez działania mentoringowe, edukacyjne i sieciujące, które umożliwiają im zaangażowanie w wolontariat, udział w lokalnych inicjatywach społecznych, aktywność w samorządzie – zwłaszcza w radach seniorów – oraz kontynuowanie aktywności zawodowej.

Uwrażliwianie na wyzwania demograficzne – edukujemy różne grupy społeczne, wiekowe i zawodowe w zakresie systemowych wyzwań związanych z dynamicznym starzeniem się społeczeństwa oraz konieczności wprowadzania zmian w politykach publicznych, które zapewnią rosnącej grupie osób dojrzałych i starszych godne warunki życia.

Przełamywanie stereotypów, walka z ageizmem – przeciwstawiamy się uprzedzeniom i niewłaściwemu traktowaniu osób starszych. Promujemy pozytywny wizerunek seniorów i ukazujemy starość jako naturalny etap życia. Podkreślamy różnorodność oraz potencjał osób dojrzałych i starszych.

Budowanie mostów międzypokoleniowych – wspieramy współpracę między pokoleniami, organizując wspólne projekty edukacyjne, warsztaty i inicjatywy, które pomagają młodszym i starszym pokoleniom uczyć się od siebie nawzajem.

Wspieranie rozwoju kompetencji cyfrowych seniorów – wprowadzamy osoby starsze w świat technologii cyfrowych, ponieważ ich wykorzystanie wzmacnia samodzielność, ułatwia budowanie relacji oraz ogranicza różne formy wykluczenia, z którymi mierzą się seniorzy.

Promowanie zdrowego starzenia się – zachęcamy do prowadzenia zdrowego trybu życia, wspieramy profilaktykę zdrowotną i dążymy do poprawy dostępu do usług wspierających oraz opieki zdrowotnej. Zabiegamy także o wysokiej jakości wsparcie dla osób najstarszych o ograniczonej samodzielności.

Promowanie przedsiębiorczości seniorów oraz dłuższej aktywności zawodowej – promujemy wydłużanie aktywności zawodowej osób starszych, zarówno wśród seniorów jak i w środowiskach biznesowych. Upowszechniamy wiedzę o korzyściach z obecności osób starszych na rynku pracy. Upowszechniamy wiedzę o przedsięwzięciach biznesowych osób starszych oraz usługach projektowanych z myślą o seniorach konsumentach.

Rozwijanie srebrnej gospodarki – promujemy model ekonomiczny, organizację rynku pracy i ekosystem innowacji uwzględniające potrzeby i potencjał osób dojrzałych i starszych. Wspieramy rozwiązania sprzyjające jak najdłuższej aktywności seniorów we wszystkich obszarach oraz współpracujemy z partnerami nad tworzeniem produktów, usług i innowacji korzystnych dla starzejącego się społeczeństwa.
Fundacja Zaczyn a Cele Zrównoważonego Rozwoju ONZ

Źródło: un.org.pl
Fundacja Zaczyn realizuje swoją misję, przyczyniając się jednocześnie do realizacji 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ (SDGs). Działania Fundacji bezpośrednio wspierają wiele z tych celów, które obejmują kwestie społeczne, zdrowotne, edukacyjne i gospodarcze, skierowane na rzecz seniorów i całego społeczeństwa. Oto, jak Fundacja Zaczyn przyczynia się do realizacji wybranych celów:

Koniec z ubóstwem
Fundacja wspiera seniorów w podnoszeniu jakości życia i zabezpieczeniu finansowym, m.in. przez rozwój programów wspierających przedsiębiorczość osób starszych oraz lobbowanie za rozwiązaniami politycznymi, które chronią seniorów przed ubóstwem.

Dobre zdrowie i jakość życia
Działania Fundacji koncentrują się na poprawie zdrowia i jakości życia seniorów poprzez promowanie zdrowego starzenia się, wsparcie dla opieki zdrowotnej oraz rozwój polityk publicznych, które zapewniają dostęp do usług zdrowotnych dla osób starszych.

Dobra jakość edukacji
Fundacja oferuje programy edukacyjne dla seniorów, takie jak rozwój kompetencji cyfrowych i edukacja obywatelska. Organizuje warsztaty i szkolenia, które pomagają osobom starszym korzystać z technologii i uczestniczyć w życiu społecznym.

Równość płci
Fundacja działa na rzecz wzmocnienia równości poprzez promowanie praw i godności kobiet w starszym wieku, aktywizację seniorów płci żeńskiej oraz przeciwdziałanie dyskryminacji ze względu na płeć i wiek.

Wzrost gospodarczy i godna praca
Fundacja Zaczyn promuje przedsiębiorczość seniorów oraz wspiera ich na rynku pracy, oferując narzędzia i programy umożliwiające osobom starszym rozwijanie działalności gospodarczej, co wpływa na ich aktywność ekonomiczną i poprawę warunków życia.

Mniej nierówności
Fundacja walczy z wykluczeniem społecznym seniorów poprzez ich aktywizację obywatelską i społeczną, promowanie ich autonomicznego głosu oraz przeciwdziałanie dyskryminacji związanej z wiekiem.

Zrównoważone miasta i społeczności
Poprzez rozwój Rad Seniorów oraz współpracę z lokalnymi samorządami, Fundacja działa na rzecz tworzenia przyjaznych miast dla osób starszych, zapewniając seniorom dostęp do przestrzeni publicznej i usług, które są dostosowane do ich potrzeb.

Pokój, sprawiedliwość i silne instytucje
Fundacja aktywnie wspiera seniorów w procesach decyzyjnych i tworzeniu polityk publicznych. Działa na rzecz wzmocnienia ich pozycji w społeczeństwie, a także promuje rozwiązania systemowe, które zapewniają seniorom dostęp do praw i instytucji publicznych.

Partnerstwo na rzecz celów
Fundacja współpracuje z wieloma organizacjami, instytucjami, samorządami oraz ekspertami, aby wspólnie opracowywać i wdrażać polityki i projekty na rzecz seniorów. Współpraca międzynarodowa i krajowa jest kluczowa dla realizacji wspólnych celów społecznych.