W nowym, jesiennym sezonie działań Fundacji ZACZYN włączających seniorów w aktywności społeczne pojawiły się warsztaty dziennikarskie „Zdaniem Seniora na Ochocie”. Biorą w nich udział seniorzy z kilku warszawskich dzielnic.

Cykl, kontynuacja wcześniejszych edycji realizowanych w Śródmieściu, realizowany jest w ochockiej bibliotece Przystanek Książka. Od połowy września w każdy wtorek o godzinie 12.00 mają okazję spotykać się tam osoby, które interesują się dziennikarstwem, mediami i wywieraniem wpływu na otoczenie. W grupie zebrał się około piętnastu stałych uczestników, którzy, pod czujnym okiem prowadzącego Bartłomieja Kozaka – publicysty magazynu Zielone Wiadomości, rozwijają warsztat dziennikarki.

Każde zajęcia pozwalają zgłębić wiedzę na temat innego wątku związanego z warsztatem dziennikarskim oraz specyfiką pracy w mediach lokalnych. Zaczęliśmy od podstaw, czyli konstrukcji tekstu. Następnie przeszliśmy do poznawania poszczególnych form dziennikarskich. Uczestnicy dowiedzieli się jak poprawnie napisać relację z wydarzenia, na którym byli oraz w jaki sposób przeprowadzić wywiad by nie podsuwać rozmówcy odpowiedzi na zadane pytania. Po zakończeniu podstawowego programu uczestnicy przystąpili do własnych prób pisarskich – wspólnie z animatorem wybierali tematy i dyskutowali w jaki sposób zmieniać teksty by były interesujące dla innych czytelników. Kolejne spotkania coraz bardziej przybierają formułę regularnych zebrań redakcji, w czasie których dyskutowane są aktualne wydarzenia. Obywatelscy dziennikarze 60+ wobec nich będą zajmować stanowisko w kolejnych artykułach.

Ze względu na duże zainteresowanie kursem i chęć rozwijania dziennikarskiego kunsztu przedłużyliśmy cykl o 2 kolejne wtorki. Widzimy się zatem w Przystanku Książka jeszcze 10 i 17 listopada.  Wciąż można dołączyć do grupy i współtworzyć jedyne autentycznie senioralne medium w Polsce, jakim jest Zdaniem Seniora. Zapraszamy do zapoznania się z pierwszym tekstem uczestnika kursu „Ul. Wawelska 5”, w którym to Pani Ewa opisuje historię Lekkoatletycznyego stadionu Robotniczego Klubu Sportowego Skra.

IMG_0261