24 sierpnia 2019 r. odbyła się VI Ogólnopolska Parada Seniorów „Dojrzali Wspaniali” oraz towarzyszący jej Piknik Pokoleń. W wydarzeniu udział wzięło 15 tysięcy uczestników z ponad 400 miejscowości w całym kraju.
– To była Parada, która przekroczyła nasze wszelkie oczekiwania. Na starcie stawiło się znacznie więcej osób niż w poprzednim roku, tłum Dojrzałych Wspaniałych wypełnił Aleje Jerozolimskie na kilkusetmetrowym odcinku drogi, szerokim na trzy pasy ruchu. Uczestnicy przyjechali do nas nawet ze Szczecina i Krosna, co musiało być bardzo dużym wyzwaniem. Dziękujemy za Wasze poświęcenie, za energię, którą pokazaliście, za inspiracje dla Waszych rówieśników i znakomity wzór dla młodych – mówi Przemysław Wiśniewski z Fundacji Zaczyn, organizującej wydarzenie.
Wśród haseł niesionych przez uczestników na licznych transparentach można było znaleźć zarówno te, które afirmowały życie po 60. czy 70. roku życia, jak i postulaty dotyczące zmian polityki państwa w zakresie osób starszych. Spory entuzjazm wywołał baner zawieszony na jednej z ruchomych scen z napisem „Mamy 10 milionów głosów i nie zawahamy się ich użyć”.
Parada, rozciągnięta na długości prawie 1 kilometra, przeszła tanecznym krokiem do Uniwersytetu Warszawskiego – uczestnicy wchodzili na teren Kampusu Głównego przez ponad 20 minut i szczelnie zapełnili przygotowane miejsca siedzące. Dużą popularnością cieszyły się też zieleńce, gdzie uczestnicy rozkładali swoje koce. Furorę zrobiły występ legendy polskiej muzyki rozrywkowej, Krzysztofa Krawczyka oraz Potańcówka Międzypokoleniowa prowadzona przez ponad trzy godziny przez osiemdziesięcioletnią DJ Wikę.
-
-
Ogromną popularnością cieszyła się Strefa Zdrowia Partnera Strategicznego Parady, czyli Adamed dla Seniora. Z bezpłatnych badań dostępnych w tej strefie skorzystało niemal 500 osób. Setki uczestników skorzystało również z doradztwa trenerów personalnych w strefie MultiSport Senior. Kolejki ustawiały się również na warsztaty z makijażu dla cery dojrzałej przygotowanych przez firmę Sephora. Ogółem w Miasteczku Atrakcji na Pikniku Pokoleń odbyło się kilkadziesiąt różnego rodzaju warsztatów, serii badań czy spotkań z reprezentantami instytucji publicznych, prowadzących działania prosenioralne.
– Szczególny nacisk położyliśmy w tym roku na promowanie aktywności ruchowej, a tym samym społecznej. Aktywność fizyczna, dostosowana do możliwości wynikających z wieku, odbywa się najczęściej w towarzystwie innych osób, buduje więc relacje społeczne. Jedno i drugie wydłuża nasze życie w dobrostanie. Stąd tak wiele aktywności ruchowych w tym roku, np. treningów przygotowanych przez Grupę Adamed i MultiSport Senior – mówi Anna Belica z Fundacji Zaczyn.
Rekordową frekwencję zanotowano w Strefie Paneli Dyskusyjnych działającej pod patronatem „Życia na Gorąco”. W czterech seriach spotkań wzięli udział m. in. Mariola Bojarska-Ferenc, Helena Norowicz, Robert Janowski, DJ Wika, Katarzyna Pakosińska, Beata Tadla, Tomasz Jacyków, Hanna Samson czy Beata Borucka, znana jako Mądra Babcia. Panele zostały zarejestrowane i wkrótce będą dostępne na stronach i profilach FB Fundacji Zaczyn.
– Parada to jedyne tego rodzaju święto w kraju, a w tym roku wypadło wyjątkowo dobrze. Napotkaliśmy jednak na nieoczekiwane problemy, które mogły wpłynąć na odbiór samego przemarszu przez tysiące uczestników – mówi Przemysław Wiśniewski. – Sprawa dotyczy zbyt długiej trasy przemarszu, która nie była naszym wyborem. Wystosujemy w tej kwestii odrębne oświadczenie – dodaje prezes Fundacji Zaczyn.
Organizacja wydarzenia była możliwa dzięki Partnerowi Strategicznemu, jakim jest Adamed dla Seniora. Wydarzenie wsparły również Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej; Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej; Urząd m.st. Warszawy. Dzięki środkom publicznym i tym pozyskanym od partnerów komercyjnych udało się m.in. zapewnić wszystkim zgłoszonym grupom zorganizowanym bezpłatny poczęstunek. Dodatkowo aż 70 grup z całego kraju otrzymało środki na pokrycie części kosztów przejazdu do Warszawy.
Więcej o Paradzie Seniorów: www.parada.zaczyn.org