Warsztaty „Zrozumieć starość” w szkole w Żywcu
8 marca 2019 r. przeprowadziliśmy warsztaty z kombinezonem geriatrycznym w Szkole Podstawowej nr 9 w Żywcu. Udział w nich wzięli uczniowie VIII klas oraz III klasy gimnazjum. Jak zawsze, oprócz...
Od jesieni 2023 roku nasza Fundacja bierze udział w programie rozwoju wolontariatu w ramach grantu pozyskanego z Narodowego Instytutu Wolności w programie – Wsparcie Organizacji Wolontariatu w NGO – WoW w NGO.
Do lata 2024 udało nam się zorganizować cztery sekcje wolontariatu, które pracują w Warszawie oraz w mazowieckiej gminie Drobin. Obecnie mamy „na pokładzie” ponad 20 wolontariuszy systematycznych i kilkanaście angażujących się w mniejszym wymiarze czasowym. Szczególnie mocno rozwijamy działania rozwijające tzw. wolontariat systematyczny (co jest celem programu WoW w NGO) tzn. wolontariat polegający na długoterminowej i względnie systematycznej współpracy między wolontariuszami a organizacją.
W ramach tych działań organizujemy i wspieramy pracę wolontariuszy, którzy biorą również udział w procesie rozwoju własnych kompetencji społecznych, komunikacyjnych i specjalistycznych. Początkiem współpracy z wolontariuszami jest zawsze rozeznanie się w ich potrzebach i możliwościach, a następnie przeszkolenie do świadczenia pracy społecznej. Przygotowanie to obejmuje w zależności od osoby od kilku do kilkunastu godzin szkoleń. Następnie animujemy pracę wolontariuszy, których traktujemy jako członków naszej organizacji – osoby pracujące z zespołem fundacji na wspólnej platformie działania. Zapewniamy wsparcie animatora wolontariatu, wsparcie psychologiczne, doradztwo cyfrowe i organizacyjne. Razem z wolontariuszami określamy wspólne cele i zadania – tylko i wyłącznie te, w które wszyscy wierzymy i jesteśmy w stanie je zrealizować.
W ostatnich miesiącach reaktywowali nasz zespół dziennikarzy obywatelskich 60+. Wznowiliśmy regularne spotkania zespołu organizacyjnego największego senioralnego wydarzenia w Polsce i Europie „Parada Seniorów”. W Drobinie animujemy lokalne działania senioralne w ramach pracy społecznej świetlicy i poprzez wsparcie seniorów osamotnionych. W Warszawie angażujemy również osoby w wieku 60+, jak również 60-, do wspierania zespołu organizacyjnego Fundacji w jej biurze i w ramach pracy zdalnej. Doradztwo koncepcyjne, wspieranie projektów, wykonywanie wielu zadań „posuwających” nasze działania do przodu to wielki wkład wolontariuszy w uzyskiwanie zauważalnych efektów pracy Fundacji Zaczyn. Dziękujemy naszym wolontariuszom z całego serca!
Wkrótce uruchomimy nową stronę internetową dedykowaną wyłącznie programowi wolontariatu.