Już 5 października (niedziela) w godzinach 11.00-16.00 zapraszamy na obchody Międzynarodowego Dnia Osób Starszych! Jak co roku spotykamy się w Ogrodzie Saskim na „Jarmarku kreatywności”! Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie „mali bracia Ubogich” (http://www.malibracia.org.pl/).
W programie m.in. występy sceniczne, prezentacja organizacji pozarządowych, firm i instytucji działających na rzecz seniorów, badanie i konsultacje, warsztaty, konkursy, zajęcia sportowe, joga śmiechu i wiele innych. Na imprezie nie zabraknie DJ Wiki!
Na wydarzeniu będzie można spotkać ekipę Zdaniem Seniora, która będzie kręcić film, robić zdjęcia i oczywiście napisze relację, a także stanowisko Fundacji ZACZYN.

Harmonogram występów scenicznych:
- 11:00 – 11:10 przywitanie, informacja nt. partnerów – Grzegorz Jarek, Barbara Boryczka
- 11:10 – 11:15 piosenki o mojej Warszawie – Bielańskie Czerwone Korale
- 11:15 – 11:30 występ wokalny – Zespół wokalny „Retro. ArtBem”
- 11:30 – 11:35 informacje ze sceny (partnerzy: ESPAR -PARK) – Grzegorz Jarek
- 11:35 – 11:45 występ wokalny – Zespół poetyczko – muzyczny Kantata
- 11:45 – 12:15 jubileusz 40-lecia pracy artystycznej Kram Kramarskich
- 12:15 – 12:25 „Tańczący Żuraw” – strarochińskie ćwiczeniaStowarzyszenie Ochocki UTW Omega
- 12:25 – 12:30 informacje ze sceny: Dziarski Dziadek Grzegorz Jarek, Antoni Huczyński
- 12:30 – 12:45 występ wokalny Zespół wokalny „Miraż”i KS Rakowiec UTW Omega
- 12:45 – 12:55 pokazy taneczneUniwersytet Taneczny Trzeciego Wieku
- 12:55 – 13:00 Taniec Parostetek i pisenki w j. hiszpańskim OPS Dz. Ursynów
- 13:00 – 13:05 informacje ze sceny Grzegorz Jarek
- 13:05 – 13:50 mini-recita – Festiwal im. M. Fogga Zbigniew Dąbrowski
- 13:50 – 13:55 prezentacja twóczości – poezja Krystyna Łagowska
- 13:55 – 14:00 prezentacja Centrum Operacji Zaćmy – prezentacja dr n. med. Jerzego Brzozowskiego
- 14:00 – 14:10 informacje ze sceny (partnerzy) Grzegorz Jarek
- 14:10 – 14:20 pokaz projektu Akademia Tańca dla Seniorów Fundacja Scena Współczesna – Teatr Tańca Zawirowania
- 14:20 – 14:30 prezentacja technik NW i wspólna rozgrzewka przed spaceremz nagrodami Polskie Stowarzyszenie NW
- 14:30 – 14:50 występ muzyczno -literacki „Kabaret wg Hemara” Grupa AGAT
- 14:50 – 15:00 Prezentacja laureatów Akcji „Zakochaj się w Warszawie dojrzałej”Robert Kadej (U.M. st. Warszawy)
- 15:00 – 16:00 mini-dancing Międzypokoleniowy DJ Vika i DJ Andrzej
- 16:00 Zakończenie Grzegorz Jarek
Na „Jarmarku kreatywności” spotkacie:
- CENTRUM MEDYCZNE SYNEXUS – Specjaliści Centrum Medycznego wykonają pomiar gęstości kości (w specjanie przygotowanym moblinym stanowisku medycznym) i zmierzą ciśnienie. Chętni otzrymają też zaproszenia na nieodpłątne badania w przychodni na warszawskiej Woli.Specjaliści Centrum Medycznego wykonają pomiar gęstości kości (w specjanie przygotowanym moblinym stanowisku medycznym) i zmierzą ciśnienie. Chętni otrzymają też zaproszenia na nieodpłątne badania w przychodni na warszawskiej Woli.
- CARE EXPERTS – Podczas Międzynarodowego Dnia Osób Starszych: przedstawimy ofertę usług opiekuńczych Care Experts, podpowiemy kiedy należy udać się do lekarza geriatry, wykonamy bezpłatne testy pamięci, zbadamy poziom glukozy we krwi oraz zmierzymy ciśnienie, zaoferujemy konsultacje z rehabilitantem i instruktażowy trening, udzielimy pro-zdrowotnych porad dla aktywnych seniorów. Będziemy również punktem medycznym i stanowiskiem pierwszej pomocy imprezy.
- EUROPEJSKIE STOWARZYSZENIE PROMOCJI AKTYWNOŚCI RUCHOWEJ ESPAR50+ – Stanowisko rekreacyjne „Po co do PARKu?” – aktywna prezentacja projektu PARK porzez przeprowadzenie gier rekreacyjnych boules i krokiet i zabaw rekreacyjnych: ciupa i fajerka 🙂 ESPAR zaprasza też do wpisania do księgi „Po co doPARKu?” by przywołać dawne i najbardziej popularne pomysły na czas wolny w parku.Stanowisko rekreacyjne „Po co do PARKu?” – aktywna prezentacja projektu PARK porzez przeprowadzenie gier rekreacyjnych boules i krokiet i zabaw rekreacyjnych: ciupa i fajerka 🙂 ESPAR zaprasza też do wpisania do księgi „Po co doPARKu?” by przywołać dawne i najbardziej popularne pomysły na czas wolny w parku.
- FUNDACJA DANTIAN – “Energia świadomego ruchu” zaprasza na pokaz prostych ćwiczeń energetycznych chińskiego Qigong’u. Są to ćwiczenia dla osób w każdym wieku, dostosowane do różnego poziomu sprawności fizycznej. Każdy może je ćwiczyć samodzielnie w domu, bądź na świeżym powietrzu, nie wymagają specjalnego stroju, ani wcześniejszego przygotowania. Zestawy ćwiczeń dla zwiedzających będziemy powtarzać w cyklach 30 minutowych. Nastoisku znajdą się też materiały do prezentowanych przez Fundację Dantian ćwiczeń.
- FUNDACJA EMERYT – Fundacja zaprezentuje swoją działalnosći ofertę Specjalistycznego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Na uczestników czeka też loteria książkowa.
- FUNDACJA HEREDITAS – Przewodnicy Hereditas zaproszą na spacer dla seniorów na terenie Ogrodu Saskiego i w okolicach. Spacer będzie dot. tematyki historyczno – przyrodniczej z uwzględnieniem założeń architektury ogrodu. Przeprowadzony zostanie przez 2 osoby – przewodniczkę miejską i architektura krajobrazu. (bez oddzielnego stanowiska w namiotach).
- FUNDACJA JEDEN DRUGIEMU – Na stanowisku wolontariusze Fundacji zapoznają z Programem Pomoc Wzajemna. Na miejscu możliwe będzie zapisanie siędo udziału w ProgramieNa stanowisku wolontariusze Fundacji zapoznają z Programem Pomoc Wzajemna.
- FUNDACJA POLSKO – NIEMIECKIE POJEDNANIE – W Ogrodzie Saskim na naszym stanowisku zapoznamy uczestników z: programem „Straty osobowe i ofiary represji pod okupacją niemiecką”, w ramach którego tworzymy imienną bazę obywateli polskich poszkodowanych przez nazizm i poszukujemy bliskich osób represjonowanych, których dane moglibyśmy wprowadzić do bazy. Na stoisku dostępne będą materiały informacyjne o programie oraz ankiety dla osób zainteresowanych. Opowiemy o programie Sieć Informacji,Doradztwa i Integracji (SIDI) dla ofiar nazizmu i ich rodzin,którego celem jest ułatwienie osobom represjonowanym oraz ich rodzinom dostępu do informacji o możliwościach pozyskiwania pomocy socjalnej, medycznej i prawnej z polskich i zagranicznych instytucji publicznych i prywatnych, a także aktywizacja osób starszych. Będzie też możliwość zapisania się na bezpłatne konsultacje medyczne (z lekarzem geriatrą) i prawne i programu pomocy rzeczowej, w ramach którego przekazujemy nieodpłatnie sprzęt rehabilitacyjny dla seniorów, którzy byli poszkodowani w czasie okupacji niemieckiej. Zachęcimy też do udziału w programie wolontariackim, w ramach którego nasi wolontariusze świadczą na terenie Warszawy pomoc osobom starszym, poszkodowanym przez III Rzeszę. Zaprezentujemy na stoisku również publikacje Fundacji „Polsko-Niemieckie Pojednanie”.W Ogrodzie Saskim na naszym stanowisku zapoznamy uczestników z: programem „Straty osobowe i ofiary represji pod okupacją niemiecką”, w ramach którego tworzymy imienną bazę obywateli polskich poszkodowanych przez nazizm i poszukujemy bliskich osób represjonowanych, których dane moglibyśmy wprowadzić do bazy. Na stoisku dostępne będą materiały informacyjne o programie oraz ankiety dla osób zainteresowanych. Opowiemy o programie Sieć Informacji,Doradztwa i Integracji (SIDI) dla ofiar nazizmu i ich rodzin,którego celem jest ułatwienie osobom represjonowanym oraz ich rodzinom dostępu do informacji o możliwościach pozyskiwania pomocy socjalnej, medycznej i prawnej z polskich i zagranicznych instytucji publicznych i prywatnych, a także aktywizacja osób starszych. Będzie też możliwość zapisania się na bezpłatne konsultacje medyczne (z lekarzem geriatrą) i prawne i programu pomocy rzeczowej, w ramach którego przekazujemy nieodpłatnie sprzęt rehabilitacyjny dla seniorów, którzy byli poszkodowani w czasie okupacji niemieckiej, Zachęcimy też do udziału w programie wolontariackim, w ramach którego nasi wolontariusze świadczą na terenie Warszawy pomoc osobom starszym, poszkodowanym przez III Rzeszę. Zaprezentujemy na stoisku również publikacje Fundacji „Polsko-Niemieckie Pojednanie”.
- Fundacja ZACZYN – Na stanowisko Zaczynu znajdą się wystawa zdjęć z warsztatów, prezentacja strony internetowej ZdaniemSeniora.pl oraz pokaz bez dźwięku filmów zrealizowanych przez uczestników (tv lub projektor). Uczestnicy będą mogli zrobić sobie zdjęcie i uzyskać natychmiastowy ich wydruk w kolorze. Reportaż z imprezy będą robili fotograf, ekipa tv i dziennikarze senioralni portalu „Zdaniem Seniora”.
- JOGA ŚMIECHU – O godz. 14:30 zapraszamy na godzinną sesję Jogi Śmiechu, którą poprowadzi Karin Lesiak. Zapisy: na stanowisku Przystanek Alzheimer.
- KOMENDA STOŁECZNA POLICJI – Na stoisku policjanci zaprezentują projekt „Mazowiecka Akademia Seniora” oraz filmy profilaktyczne.
- OŚRODEK POMOCY SPOŁECZNEJ DZIELNICY URSYNÓW – Uczestników obchodów zapraszamy do poznania techniki scrapbooking’u czyli pokażemy jak z kolorowego papieru, motywów ozdobnych papierowych, wstążek, wycinanek itp., można wykonać oryginalne, niepowtarzalne kartki okolicznościowe…..(nasza propozycja dotyczy kartek imieninowych , urodzinowych).
- OŚRODEK WSPARCIA DLA SENIORÓW NR 1, Al.Zjednoczenia 13 – Wystawa prac plastycznych i fotografii – prezentacja oferty Ośrodka. Zapraszamy też na warsztaty tworzenia biżuterii z modelin.
- OŚRODEK WSPARCIA DLA SENIORÓW NR 2, ul. Wrzeciono 5A – Na stoisku będziemy tworzyć kwiaty z bibuły (uczyć seniorów oraz dzieci jak zrobić kwiaty z bibuły) oraz bransoletki.
- POLSKIE STOWARZYSZENIE NORDIC WALKING – Zaprosimy uczestników do konkursów dotyczących nordic walking. Nagrodami będą gadżety od Polskiego Stowarzyszenia Nordic Walking (okolicznościowe kubki, smycze, przewodniki z zakresu prawidłowej techniki nordic walking, płyty DVD z filmem instruktażowym nordic walking) oraz złoto ze Złotoryi – gdzie mieści się siedziba PSNW.
- PRZYSTANEK ALZHEIMER – Punkt informacyjny nt. chorób neurodegradacyjnych, w tym choroby Alzheimera – dyżur specjaliśty i lidera Przystanku Alzheimer. Dystrybucja Poradników nt opieki i pielęgnacji osób leżących.
- STOWARZYSZENIE „mali bracia Ubogich” – Na stanowisku przedstawiona będzie oferta Stowarzyszenia „mali bracia Ubogich”, przede wszystkim poprzez rozmowy na temat działalności organizacji m.in. nagrywanie wspomnień seniorów, bezpłatne porady prawnika i psychologa, wolontariat indywidualny na rzecz samotnych osób starszych itd.
Wolontariusze opowiedzą też o działalności „Mobilego punktu informacji dla seniorów” – działaniach wolontariuszy-seniorów, którzy dzielą się informacją ciekawych ofertach dla seniorów w Warszawie. Powstanie też Mapa Pomysłów tworzona wspólnie z mieszkańcami Warszawy podczas imprezy. Dostępne będą też informacje o „Telefonie Zaufania dla osób starszych” i projekcie „Pamięć. Przyjaźń. Pomoc”, m.in. o nieodpłatnym poradnictwie, nagrywaniu wspomnień. Będzie też okazja do spotkania z Ewą Piątkowską, która sama wymyśla i wykonuje zabawki animacyjne i pomoce dydaktyncze. Międzypokoleniowa zabawa murowana.
- STOWARZYSZENIE PRACOWNIA FILMOWA COTOPAXI – Na stoisku będzie można zobaczyć 8 krótkometrażowych filmów dokumentalnych nakręconych przez Seniorów i Seniorki z Warszawy. Wszystkie etiudy powstały w ramach cyklu „Późne debiuty”, który od ponad dwóch lat prowadzony jest przez Cotopaxi.
- STOWARZYSZENIE PRZEWODNIKÓW TURYSTYCZNYCH „ZŁOTA KACZKA” – Zapraszamy do zabawy w rozwiązywanie varsavianistycznych łamigłówek! Nasi goście rozwiążą rebus rodem z dawnych warszawskich restauracji. Przewodnicy przebrani za postaci legendarne i historyczne będą zapraszać na spacery po całej Warszawie, spotkania varsavianistyczne, wycieczki i gry miejskie. Pojawi się też postać pewnego sędziego śledczego sprzed stu lat…
- STOWARZYSZENIE UTW „OMEGA” – Na stoisku zaprezentujemy ofertę edukacyjną UTW Omega, przekażemy materiały programowe oraz kroniki z działalności. Zaprosimy też do Klubu „Cogito” – gier planszowych dla wszystkich, niezależnieod wieku 🙂
- URZĄD MIASTA STOŁECZNEGO WARSZAWY – Zaprosimy uczestników do plenerowego punktu konsultacyjnego z obsługi komputera i Internetu, przy którym będą dyżurować nasi fachowi doradcy.
- UNIWERSYTET TANECZNY TRZECIEGO WIEKU – Przy stanowisku Tanecznego UTW uczestnicy obejrzą pokazy taneczne oraz wystawę fotografii uczestników UTW.
- UNIWERSYTET TRZECIEGO WIEKU W WESOŁEJ – Na stoisku Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Wesołej obejrzycie wystawę obrazów w technice olejnej/akrylowej. Autorami prac są seniorzy uczestniczący w zajęciach plastycznych w pracowni SURREAL . Podczas trwania imprezy kilka osób będzie malowało obrazy z natury, a zwiedzający będą mieli okazję zaobserwować kolejne etapy pracy twórczej. Jedno stanowisko będzie czekać dla kogoś odważnego, chcącego spróbować swoich sił w malarstwie 🙂
- Zakład Zielarski KAWON-HURT Nowak sp.j. – Na stanowisku Kawon-Hurt zostaną zaprezentowane produkty i dystrybuowane będą fildery informacyjne.

Podobne artykuły
Już ruszyła część zaplanowanych na jesień kursów komputerowych dla seniorów, którzy jeszcze nigdy nie zetknęli się z komputerem, czyli kursy podstawowe. Udział w kursach jest bezpłatny i dedykowany dla osób,...
W pierwszym spotkaniu z cyklu „Zdaniem Seniora” udział wzięli m. in. reporterka „Gazety Wyborczej” Lidia Ostałowska, publicyści Roman Kurkiewicz i Adam Ostolski oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych, mieszkańcy...
Na początku marca ukazał się nowy numer pisma "Zielone Wiadomości" poświęcony m. in. sprawom seniorów. Wśród tekstów m. in. artykuły członków zespołu Fundacji ZACZYN, Eli Hołoweńko, Violetty Morawskiej, Rafała Bakalarczyka,...