Już ponad 500 uczniów wzięło udział w warsztatach, dzięki którym na własnej skórze mogli przekonać się jakie utrudnienia w codziennym funkcjonowaniu przeżywają osoby starsze. Doświadczenie starości umożliwił specjalny kombinezon, który symuluje zmysły osoby starszej o 40 lat – osłabia wzrok i słuch, mięśnie, zmniejsza zakres ruchu w stawach, ogranicza czucie i utrudnia zadania manualne. Edukacja dzieci i młodzieży w tym zakresie, pozwala uwrażliwić ich na potrzeby osób starszych, i wpłynąć na poprawę ich stosunku do seniorów na co dzień.
Podczas kilkugodzinnych warsztatów, uczniowie mogli przymierzyć kombinezon geriatryczny, zmierzyć się z wyzwaniami podeszłego wieku i zdać sobie sprawę z potrzeb seniorów. Wybrane osoby musiały wykonać w kombinezonie powierzone zadania takie jak: wypełnienie druków, napisanie kilku zdań, przejście po schodach – pozostali uczniowie w tym czasie obserwowali swoich kolegów i koleżanki.
Zdecydowaliśmy się na przeprowadzenie spotkań w szkołach, ponieważ mamy świadomość jak ważna jest edukacja najmłodszych w zakresie potrzeb i uczuć osób. Z naszej perspektywy, kluczowe jest, aby ci młodzi ludzie wiedzieli z jakimi problemami stykają się osoby starsze każdego dnia. Żeby zamiast przejść obojętnie obok seniora, wyciągnęli do niego pomocną dłoń, a do tego potrzebne jest zrozumienie – mówi Agnieszka Niedziela, Dyrektor Marketingu, Promedica24.
Te wyjątkowe zajęcia prowadzone w ramach kampanii społecznej „Zrozumieć Starość” pozwoliły uświadomić młodym ludziom, że starość nie zawsze bywa sielska – zabiera zdrowie i bliskich. W związku z postępującymi zmianami oraz brakiem wsparcia osoby starsze często doświadczają bolesnej samotności. Jak wynika ze statystyk obecnie 60% osiemdziesięciolatków żyje samotnie, wielu z nich jest wyłączonych z relacji rodzinnych i sąsiedzkich. Zazwyczaj mają oni co prawda dzieci czy wnuki, ale często bywają przez nich traktowani jak ciężar. Starość spotyka się z niezrozumieniem, odrzuceniem oraz brakiem akceptacji ze strony ludzi młodych. Często wynikają one z niewystarczającej wiedzy odnośnie starości w praktyce oraz niskiej empatii w stosunku do osób starszych.
Do tej pory warsztaty przeprowadzone zostały w 5 szkołach: Gimnazjum Miejskie nr 2 im. Jana Pawła II w Mińsku Mazowieckim, XCIV Liceum Ogólnokształcące im. gen. Stanisława Maczka, Szkole Podstawowej nr 5 im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Piasecznie, Zespole Szkół Odzieżowych, Fryzjerskich i Kosmetycznych nr 22 w Warszawie, Szkole Podstawowej nr 4 im. Jana Pawła II w Pruszkowie. Warsztaty prowadzone dla młodzieży ponadgimnazjalnej będą miały swoją kontynuację po wakacjach. Przedstawiciele kampanii „Zrozumieć Starość” prowadzonej przez Fundację Zaczyn i formę Promedica24 planują również cykl warsztatów dla nieformalnych opiekunów osób starszych, wolontariuszy, pracowników domów opieki, pracowników społecznych.